XII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KS. JANA TWARDOWSKIEGO

Lis 20

XII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KS. JANA TWARDOWSKIEGO

W sobotę 18.11.2017 r. w Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu odbył się XII Przegląd Twórczości ks. J. Twardowskiego organizowany przez nauczycielkę religii naszego gimnazjum – Panią Iwonę Kamińską.

Celem przeglądu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży twórczości autora słynnego,, Śpieszmy się kochać ludzi…” i kolejny raz uczestnicy nas nie zawiedli, co znaczy, że zainteresowanie poezją ks. Twardowskiego nie maleje. Honorowy patronat nad przeglądem, po raz dwunasty objęli: burmistrz miasta Golubia-Dobrzynia p. Mariusz Piątkowski i proboszcz parafii Dobrzyń n/Drwęcą ks. kan. Jarosław Kulesza. Jak co roku Urząd Miasta, był głównym sponsorem przeglądu, a nagrody książkowe przekazał także dyrektor Wydziału Katechetycznego w Płocku ks. Marek Wilczewski. Pomocą i wsparciem służył dyrektor naszego gimnazjum p. Adam Kałużny.

 

 

 

Motywem przewodnim tegorocznej scenografii wykonanej przez pana Sławomira Jasienieckiego – absolwenta i nauczyciela Działyńskiego (z pomocą uczniów zwłaszcza klasy IIIA) była otwarta księga wypełniona postaciami z utworów ks. Twardowskiego, nad którymi czuwały Anioły.

Ksiądz Jan Twardowski mówił: „Ważne jest dla mnie, że poprzez swoje wiersze dotarłem do pewnych osób, do których z pewnością nigdy w życiu bym nie trafił… Moje wiersze pogodnie patrzą na świat. Chwalą Pana Boga, mówią o miłości, nadziei. Wyrażają ludzkie uczucia, które są bliskie wszystkim…”

Niestety mamy świadomość, że w obliczu reformy oświaty i likwidacji Działyńskiego jest to ostatnie spotkanie z ks. Twardowskim w murach naszej szkoły, mamy zatem nadzieję, że zasiany owoc zaowocuje i uczestnicy tych wszystkich edycji nadal pozostaną taką otwartą księgą wypełnioną miłością i nadzieją…

Goście mogli miło spędzić czas w zorganizowanej na potrzeby przeglądu kawiarence, której gospodarzem był k. Jan. Kolejny już raz słodycze na przegląd otrzymaliśmy z supermarketu Intermarche dzięki uprzejmości kierownika p. Marcina Kwaśniewskiego. Całość upiększały kwiaty przekazane przez p. Leokadię Kamińską. Jak co roku całą imprezę nagrywał niezawodny Przyjaciel Działyńskiego p. Kazimierz Skop.

Przewodniczącym jury był ks. Kan Jarosław Kulesza proboszcz parafii Dobrzyń nad Drwęcą, a poza nim w  jury zasiedli również: p. Mariola Milarska- Sekretarz Miasta Golubia-Dobrzynia i p. Iwona Sipak – Kierownik Miejskiego Zespołu Obsługi Oświaty i były dyrektor naszej szkoły i p. Adam Kałużny dyrektor tutejszego gimnazjum.

Przegląd obejmuje cztery kategorie: Przedszkola, Szkoły Podstawowe – kl. I-III, Szkoły Podstawowe – kl. IV-VII i Gimnazja. Konkurs cieszy się dość dużą popularnością, w tym roku zgłosiło się 27 uczestników. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami reprezentowali następujące miejscowości: Golub-Dobrzyń, Płonne, Radomin, Dulsk, Chrostkowo, Nowa Wieś.

Jury po długich i burzliwych obradach przyznało nagrody w czterech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych uczestników w kategorii Przedszkola: I miejsce – Iga Blumkowska 6l. z Przedszkola im. M. Konopnickiej nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, II miejsce – Olga Napolska 6l. z Przedszkola im. M. Konopnickiej nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, III miejsce – Klaudia Sulkowska 6l. z Przedszkola Publicznego w Radominie i wyróżnienie dla Dominiki Kujawskiej z Przedszkola Publicznego w Radominie. Kategoria Szkoły Podstawowe klas I-III : I miejsce otrzymała Martyna Barska ze Szkoły Podstawowej w Stalmierzu kl. III, II miejsce – Rozalia Żebrowska ze Szkoły Podstawowej w Dulsku kl. III, III miejsce – Kamila Jurkiewicz ze S.P. w Dulsku kl., wśród klas IV-VI zwyciężyła Maria Gwarek ze Szkoły Podstawowej w Płonnem kl. V, II miejsce – Zuzanna Murawska z Zesp. Szkolno-Przedszkolnego w Chrostkowie kl. VI, III miejsce Aleksandra Szczepińska ze S.P. w Nowej Wsi kl. VI, wyróżnienie otrzymała Marcelina Cichowicz z Zesp. Szkolno-Przedszkolnego w Chrostkowie kl. V i Zofia Jasińska z S.P. w Płonnem, kl. V, najlepszą recytatorką wśród gimnazjalistów okazała się Julia Rutkowska z ZSM Gimnazjum Plastyczne w Golubiu-Dobrzyniu kl. III, II miejsce zajął Mateusz Siemienik z Gimnazjum im. I. Działyńskiego w G-D kl.II i III miejsce Ewa Cipkowska z ZSM Gimnazjum Plastyczne w Golubiu-Dobrzyniu kl. II.

Cieszy nas to, że wszyscy zebrani mogli miło i przyjemnie spędzić czas przy pięknie recytowanych wierszach ks. Jana. Dziękujemy wszystkim za udział.

 

 Iwona Kamińska

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *