Nasze sukcesy ? w książce

Sty 23

Do bibliotek trafił II i III tom DZIEJÓW REGIONU KUJAWSKO-POMORSKIEGO, seryjnego wydawnictwa Urzędu Marszałkowskiego.  Obie publikacje to  pokłosie ogólnopolskich konferencji naukowych i dydaktycznych, organizowanych  przez Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.  Pierwsza z nich poświęcona jest etnicznym, religijnym, narodowościowym oraz  społecznym konfliktom i sporom w regionie, druga, zatytułowana: ?W warsztacie, w manufakturze, w fabryce i w sklepie? ? życiu gospodarczemu.  Wśród autorów zamieszczonych w II tomie tekstów znalazła się nauczycielka naszego gimnazjum, pani Maria Starosta.  

fotok

Jej artykuł rozpoczyna się opowieścią o codziennym życiu Żydów w przedwojennym  Dobrzyniu.  Dowiadujemy się, że już od wschodu słońca w miasteczku słychać było odgłos końskich kopyt, a w powietrzu rozchodził się zapach świeżego pieczywa. Miasteczko budziło się do życia w gwarze  Taką jego  wizję utrwaliła dla nas była uczennica ?Działyńskiego? – Wiktoria Braun, jedna z uczestniczek projektu pt. „Wieczór Kultury Żydowskiej – kochali to miasto jak my kochamy”. Projekt  był realizowany w okresie od stycznia do kwietnia 2010 roku w Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu. W artykule pani Maria wspomina również o tym, że Golub i Dobrzyń dopiero w 1951 roku stały się jednym miastem. Dowiadujemy się, że częścią programu była prezentacja multimedialna, w której mieściły się zarówno zdjęcia jak i wspomnienia dawnych mieszkańców. Uczniowie gimnazjum zajęli się poszukiwaniem śladów Żydów w dzisiejszym Golubiu- Dobrzyniu. Po długich przygotowaniach po raz pierwszy projekt zaprezentowano publicznie 28 kwietnia 2010 roku w golubsko-dobrzyńskim Domu Kultury. Najważniejszym jego celem była próba zmiany wyrosłego ze stereotypów złego podejścia ludzi do kultury żydowskiej jak i do samych Żydów, którzy w rzeczywistości byli po prostu osobami innego wyznania mieszkającymi obok nas, Polaków. Aby ten cel osiągnąć w wydarzeniu nie mogło zabraknąć tradycyjnych tańców, śpiewów – między innymi najstarszego dobrzyńskiego Żyda – Icka Dobroszklanki oraz tradycyjnych żydowskich potraw. Pani Starosta porównuje pracę nad projektem  ?żydowskim? z innym ? realizowanym w  szkole  w 2007 roku ? „Oni kiedyś tu żyli”, w wyniku  którego powstała książka pod tym samym tytułem. Opowiada ona o życiu i działalności 17 nieżyjących, zasłużonych mieszkańców naszego miasta. Wyżej wspomniane: projekt i książka uzupełniają się wzajemnie, tworząc obraz dziejów dwóch podzielonych, a tak bardzo ze sobą złączonych wspólną historią miast. Najwięcej miejsca w swojej publikacji pani Maria poświęca uczniom.  Pisze o tym, czego się nauczyli, jakie umiejętności zdobyli, jak zmienili pod wpływem wspólnych działań. Dzieli się z innymi nauczycielami ? regionalistami doświadczeniami w pracy metodą projektu.  Pisze nie tylko o sukcesach. Z artykułu dowiadujemy się m.in., jak wiele jego twórców nauczyły również niepowodzenia, gdyż nie zawsze wszystko szło po myśli uczestników. Na szczęście efekty końcowe obu projektów dały wszystkim dużo powodów do radości i dumy.

 

Wersja elektroniczna publikacji znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego ?  www.kohr.kujawsko-pomorskie.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *