LIST OTWARTY DYREKTORA I NAUCZYCIELI GIMNAZJUM

Wrz 24

LIST OTWARTY DYREKTORA I NAUCZYCIELI GIMNAZJUM

Oburzenie i zrozumiała irytacja towarzyszyła naszej lekturze zamieszczonego w CGD 12  września 2013 roku tekstu ?Wojna o gimnazjalistę? autorstwa Moniki Bartłomiejus i Piotra Wołyńskiego. To już kolejny artykuł tejże gazety, w którym dyskredytuje się naszą pracę, podważa kompetencje, wzbudza niechęć do szkoły, której jesteśmy nauczycielami.

CGD od dłuższego już czasu nie towarzyszy osiągnięciom miejskiego gimnazjum, nie jest zainteresowane odbywającymi się u nas bądź organizowanymi przez nas imprezami i uroczystościami. Rodzice uczniów ?Działyńskiego? – mieszkańcy Golubia-Dobrzynia nie zobaczą w Państwa gazecie zdjęć swoich synów i córek, chociaż inne szkoły goszczą tu często. Wszelkie problemy wychowawcze naszej placówki są za to nagłaśniane i rozdmuchiwane. W innych gimnazjach powiatu golubsko-dobrzyńskiego też ich nie brakuje, ale stały czytelnik CGD nabiera przekonania, że miejskie gimnazjum należy omijać szerokim łukiem, tak negatywnie wyróżnia się na tle pozostałych szkół.

Pojawiamy się łamach gazety tylko wtedy, gdy odpowiednio dobranymi danymi udowadnia się tezę, iż Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego ?tonie?. ?Wojna o gimnazjalistę? ? nasuwa się pytanie kto i w jakim celu prowadzi tę wojnę? Kto i po co straszy naszą szkołą? Komu ma służyć tendencyjne powtarzanie wieści o przenoszeniu gimnazjum do SP nr 2 i innych alarmistycznych plotek?

W przeciwieństwie do Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu jesteśmy szkołą środowiskową, zatem przyjmujemy także uczniów z rodzin wymagających wsparcia społecznego, trudnych środowiskowo (w przyszłości również obywateli naszego miasta). Nie ulega wątpliwości, że nie ułatwia nam to pracy, jeżeli chodzi o wyniki nauczania, ale etyka dziennikarska zobowiązuje do skonfrontowania obiegowych sądów i opinii z rzeczywistym obrazem pracy szkoły. Wystarczy przyjrzeć się wynikom testów gimnazjalnych i prześledzić losy naszych absolwentów, także tego roku, by przekonać się, jak dobrze dajemy sobie radę, mimo podejmowania nauki przez wyróżniających się absolwentów SP nr 1 i SP nr 2 w innych niż nasza placówkach oświatowych. Oto niektóre dane. Średnia z języka angielskiego w ?Działyńskim? wyniosła: egzamin rozszerzony: 42,3% (Kowalewo -31,76%, Gałczewo ? 30,97%, Ciechocin -23,17%, Zbójno ? 32,73%, Radomin ? 36,21%), Egzamin podstawowy ? 58,4% (inne szkoły w tej samej kolejności – 52,84%,52,02%, 47,42%, 49,7%, 47,24%).  Z matematyki nasi uczniowie uzyskali o wiele lepsze wyniki niż w Gałczewie i Zbójnie, identyczne jak w Ciechocinie, niewiele gorsze niż w Kowalewie. Aż pięcioro ubiegłorocznych absolwentów ?Działyńskiego? zdobyło maksymalną ilość punktów, czyli 100% możliwych, nie będąc laureatem konkursu przedmiotowego. Tylko w ubiegłym roku szkolnym mieliśmy też finalistów konkursu z języka polskiego,  rosyjskiego i angielskiego. Nasi uczniowie od września rozpoczęli naukę w renomowanych liceach toruńskich: w LO nr 10 , LO nr 5 i 4, w najlepszych technikach.

W naszej szkole łączy się naukę z lokalnym patriotyzmem. Uczymy przywiązania do rodzinnego miasta i to nie są puste słowa. Na patrona wybraliśmy założyciela Dobrzynia ? poświęciliśmy mu stronę internetową, komiks, piosenkę, widowisko historyczno-literackie. Odkrywamy jego postać dla mieszkańców miasta. W naszym gimnazjum postała książka ?Oni kiedyś tu żyli?, prezentująca 17 sylwetek zasłużonych mieszkańców Golubia-Dobrzynia. Widowiskiem ?Kochali to miasto jak i my je kochamy?, poświęconym Żydom, wygraliśmy wojewódzki konkurs projektów edukacyjnych. To tylko kilka z przedsięwzięć Gimnazjum im. Ig. Działyńskiego, które czynią naszą szkołę zasłużoną dla lokalnej społeczności nie tylko działalnością ściśle edukacyjną.

Domagamy się obiektywnego, prawdziwego obrazu naszej szkoły w mediach. Nasz zdecydowany sprzeciw budzi uprawianie tak jednostronnej i negatywnej kampanii dziennikarskiej i umieszczanie nas i naszej szkoły w kontekście ?wojny? w której nie mamy zamiaru brać udziału.

 

Dyrektor i nauczyciele

Gimnazjum im.  Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *