James Dean

Sty 23

James Dean

Gra aktorska Jamesa Deana

         Film ”Na wschód od Edenu” to ekranizacja znanej powieści, amerykańskiego pisarza Johna Steinbecka. Jego twórcy skupili się na historii rywalizacji dwóch braci: Arona i Caleba o względy ojca ? surowego i pobożnego kalifornijskiego farmera Adama Traska. Ten wątek utworu wyraźnie nawiązuje do biblijnej przypowieści o Kainu i Ablu. Starszy syn – Aron zdaje się uosabiać wszystkie cechy swojego ojca, żyje tak, jak on według utartego schematu i zasad obowiązujących w środowisku. Młodszy ? Caleb(James Dean) jest buntownikiem. Desperacko, ale bezskutecznie stara się o akceptację ze strony ojca, ale ten w młodszym synu widzi tylko zło. I właśnie na postaci Caleba, i grze Jamesa Deana teraz się skupię.

         Uważam, że James Dean świetnie zagrał postać Caleba Traska, postać o trudnym charakterze. Stanęło przed nim duże wyzwanie i  wspaniale się z niego wywiązał. Sprawił, że widz utożsamił się z graną przez niego postacią. Polubił samotnego buntownika, który przeciwstawiał się fałszowi, udawaniu przez ludzi kogoś, kim się nie są.

         Kim był Caleb Trask? Wyalienowanym człowiekiem, którego ludzie uważali za świrusa. Miał spontaniczność dziecka i jego wrażliwość. Czuł się wolny. Rozdarty wewnętrznie poszukiwał miłości. Pragnął odnaleźć się w obcym dla siebie świecie.

         James Dean zidentyfikował się z postacią, nadał jej swoją osobowość i rysy. Żył jej życiem. W pełen ekspresji sposób pokazywał uczucia, które miotały bohaterem. Jego poetycka twarz była przesiąkniętą bólem i codziennymi troskami.  Grał nie tylko wyraziście, ale przede wszystkim bardzo świadomie. Potrafił wykorzystać w pełni i bardzo mądrze swoje atuty. Stosował żywą gestykulację, dzięki czemu widz doskonale odczytywał jego emocje. James Dean tak wcielił się w postać wzbudzającego zrozumienie (i współczucie) Caleba, że stał się inspiracją dla młodych ludzi swojego pokolenia. Do historii kina film ”Na wschód od Edenu” przeszedł właśnie dzięki debiutanckiej roli Jamesa Deana. To wtedy rozpoczęła się legenda jednego z najbardziej niezwykłych aktorów amerykańskich XX wieku.

         Warto wspomnieć, że wyreżyserowany przez Elię Kazana film powstał w 1955 roku, a mimo to jest bardzo dobrze odbierany przez nas. Gorąco Polecam!!

 

Justyna Tomaszewska, kl. 3 c

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *