Dzień Drzwi Otwartych u ?Działyńskiego? 

Kwi 14

Dzień Drzwi Otwartych u ?Działyńskiego? 

W ubiegły piątek uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu zorganizowali w swojej szkole  Dzień Drzwi Otwartych.

Celem imprezy było miłe przyjęcie uczniów klas szóstych z naszego miasta jak również przedstawienie pełnej oferty edukacyjnej przygotowanej na rok szkolny 2015-16.
Oprócz bardzo sprawnie przeprowadzonej prezentacji  proponowanych profili klas, szóstoklasiści mogli obejrzeć próbkę działań artystycznych przygotowanych przez ich koleżanki i kolegów z gimnazjum.

Oferta edukacyjna na rok 2015-16 jest bardzo konkretna i rzeczowa.

 

    Na pierwszym miejscu omówiona została propozycja kolejnego rocznika klasy mundurowej.
Profil mundurowy wystartował po raz pierwszy w roku ubiegłym i wszystko wskazuje na to, że zarówno pomysł ,jak i jego wykonanie, doprowadziły do tego, że klasa postrzegana jest jako  znaczny sukces. Jest to opinia uczniów tej klasy, ich rodziców oraz nauczycieli.
Obecny rocznik klasy mundurowej jest konsekwentnie i profesjonalnie prowadzony przez panią Iwonę Sipak oraz pana kapitana Sławomira Żochowskiego.  Razem z nimi współpracuje duża grupa nauczyli gimnazjum z panem pedagogiem Adamem Kałużnym na czele.
Dotrzymane zostały obietnice złożone w zeszłym roku w trakcie rekrutacji uczniów. To bardzo ważne, bo przecież znamy szkoły, które obiecują wiele rzeczy bez pokrycia.
Młodzież z ?Działyńskiego? otrzymała darmowe podręczniki oraz darmowe umundurowanie. Zajęcia z samoobrony oraz wyjazdy na basen też nie kosztowały ani złotówki. Odbył się integracyjny, darmowy biwak. Będzie miał miejsce wyjazd szkoleniowy pod koniec roku szkolnego. Zajęcia wojskowe ? m.in. musztra oraz nauka strzelania – realizowane są przez fachowca, który nie tylko doskonale zna się na swojej pracy, ale ma też znakomity kontakt z młodzieżą i jest przez uczniów bardzo lubiany.
Spotkania z rodzicami z tej klasy odbywają się znacznie częściej niż jest to ogólnie przyjęte. Ich celem  jest bardzo ścisła współpraca wychowawcy oraz nauczycieli z rodzicami uczniów.  Efekty wychowawcze takiego podejścia są już wyraźnie widoczne.
Wszystko wskazuje na to, że we wrześniu pojawi się w ?Działyńskim? kolejny rocznik ?mundurówki?. Pierwsze podania zdążyły już spłynąć do sekretariatu przed świętami.

Jako drugi profil zaprezentowano klasę sportową.
Zawiera ona elementy różniące ją od wszystkiego ,co jest dostępne w tej dziedzinie w naszym regionie.
Na plan pierwszy wysuwa się bardzo konkretna propozycja stworzenia dwóch mocnych drużyn -siatkarskiej dla dziewcząt oraz piłkarskiej dla chłopców. Bardzo sensownie postanowiono, że najlepsze efekty przyniesie skupienie się na wybranych dyscyplinach i konsekwentne budowanie silnych zespołów. Pomóc ma w tych planach świeżo ? dogadana? współpraca z klubami MKS ?Drwęca? oraz  KS ?Volley?.
Współpraca będzie obejmowała zarówno opiekę trenerską jak i bardzo solidną pomoc dotyczącą dofinansowania sprzętu .
Oprócz pana Sławomira Szymańskiego i pani Izabeli Maszkiewicz swoją współpracę zadeklarował pan Przemysław Wodzień, który zajmie się prowadzeniem dziewczęcej drużyny siatkarskiej.
Kolejnym wielkim argumentem przemawiającym na korzyść planowanej klasy sportowej będą zajęcia we wspaniałej nowo otwartej hali sportowej, która znajduje się w odległości kilku minut marszu od gimnazjum oraz cotygodniowe, darmowe wyjazdy na basen.
Pomysł na klasę sportową wydaje się bardzo sensowny. Zamiast ?łapać wiele srok za ogon? organizatorzy postanowili skupić się na dwóch wybranych dyscyplinach po to, aby konsekwentnie budować mocne drużyny obejmujące kilka uczniowskich roczników.
Pierwsza uczennica ? chętna do siatkarskiej drużyny młodziczek ? złożyła podanie na początku kwietnia.
Następną ciekawą propozycję stanowi klasa humanistyczna z autorskim programem nauczania.
Jedną z osób prowadzących tę klasę ? o ile dojdzie do jej powstania ? będzie pani Anna Tuliszewska. Warto dodać, że całkiem niedawno  w głosowaniu uczniów i absolwentów   pani Anna została wybrana ?Belfrem Powiatu?-konkurencja była dość mocna.
Program klasy humanistycznej obejmuje nie tylko realizację postawy programowej z języka polskiego, ale ma pokazać młodym ludziom, że wypowiadanie się w piśmie i w mowie może być łatwe i? piękne. Proponowany  w tej klasie autorski program skierowany jest do uczniów  chcących łączyć naukę  z pasją do czytania, pisania oraz wyrażania opinii na temat dzieł sztuki. Warto dołączyć do grona entuzjastów filmów w kole filmowym i pasjonatów dobrej literatury w Klubie Książki i Dyskusyjnym Klubie Edukacyjnym. Ponadto czas spędzony w szkole uatrakcyjniony będzie wyjazdami do kina i teatru. Planowane są też spotkania z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki.

Miłą rekomendacją zapisania się do tej klasy mogą być słowa uczennic ze szkolnego kabaretu ADHD, które powiedziały na Dniu Otwartym, że zazdroszczą szóstoklasistom możliwości wyboru tego profilu, bo one nie miały takiej alternatywy. One wiedzą, co jest dobre dla przyszłych aktorów, dziennikarzy czy po prostu animatorów szkolnego życia kulturalnego w szkole.
Dla wszystkich, którzy nie będą umieli podjąć decyzji co do wyboru konkretnego profilu, zostanie utworzona klasa ogólna.

Propozycja edukacyjna przygotowana przez zespół Gimnazjum prezentuje się interesująco, solidnie i wiarygodnie, a co za tym idzie ? atrakcyjnie. Nikt nie obiecuje ?gruszek na wierzbie?, a wszelkie innowacje znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.
Od początku marca nową Dyrektorką Gimnazjum jest pani Wiesława Żuchowska ? Stańczyk.
Szkoła zmienia się wizualnie, na razie wewnątrz, ale i atmosfera, którą można bardzo wyraźnie odczuć, jest przyjazna uczniom oraz nastawiona na solidną, owocną pracę.

Dzień Drzwi Otwartych zakończył się u ?Działyńskiego? wielkimi brawami, którymi szóstoklasiści podziękowali gospodarzom za serdeczne przyjęcie.
Na zakończenie wszyscy otrzymali zaproszenie na smaczną, wojskową grochówkę przygotowaną w polowej kuchni na szkolnym boisku.
Dzień był słoneczny i ciepły. Wszyscy rozeszli się do domów w dobrych nastrojach z podaniami do Gimnazjum  im. I. Działyńskiego w rękach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *