Koło historyczno-literackie

Cze 15

„Klio”, czyli koło historyczno-literackie jest prowadzone przez nauczycielkę języka polskiego – mgr Marię Starostę. Do tego kółka należymy we większości od trzech lat. Jednak niektórzy dołączyli do nas we wrześniu tego roku. Chociaż jesteśmy z trzech różnych klas, to grupa jest zintegrowana.

W pierwszym roku naszej współpracy zajęliśmy się Żydami. Zainteresowała nas nimi nasza polonistka. To ona wpadła na pomysł projektu ” Kochali to miasto jak i my je kochamy”, wymyśliła koncepcję widowiska, które zawierało tak wiele elementów ( piosenki żydowskie, tańce, szmoncesy) i ułożyła scenariusz przedstawienie. Wiele jej zawdzięczamy, ponieważ wysłała tą pracę na konkurs, który został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nasz projekt został nagrodzony ( zajęliśmy I miejsce ).  Wtedy też powstała strona internetowa ( poświęcona Żydom, dokumentowała ona etapy naszej pracy nad projektem ), która niestety przepadła nie z naszej winy. Jednak nasz sukces jest opisany na stronie organizatora konkursu – http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19355&Itemid=126 .

Gdy byliśmy w II klasie ( rok szkolny 2011/2012 ) poznawaliśmy postać Janusza Korczaka.  Zrobiliśmy sobie przy tym rok odpoczynku, jeżeli chodzi o publiczną prezentacje efektów naszej pracy. Można spojrzeć na to również z innej strony i powiedzieć, że to była cisza przed burzą.

Na początku tego roku pani Maria Starosta zaproponowała, abyśmy na naszych zajęciach zajęli się Ignacym Działyńskim, patronem naszego gimnazjum. Wtedy jeszcze nie mieliśmy żadnego większego pomysłu, a spotkania kółka były czysto dyskusyjne.  W międzyczasie nasza polonistka zorganizowała wyjazd do kina na film „Jesteś Bogiem”.  Ten film stał się naszą siłą napędową. Tak narodził się pomysł na piosenkę o naszym patronie. Podczas pracy nad tekstem utworu, pani Maria Starosta zaproponowała, aby efekty przedstawić w konwencji telewizji śniadaniowej. W taki sposób opracowywaliśmy dwa pomysły mniej więcej w tym samym czasie. Piosenka o patronie jest w rytmach hip-hopu, dlatego też bardziej trafia do młodzieży. Jednak nie znaczy to, że nie podoba się starszym widzom. Nasza nauczycielka jest zdeterminowana, aby ten utwór został hymnem naszej szkoły. Niestety my nie usłyszymy już wykonania tej piosenki na rozpoczęciu czy zakończeniu roku szkolnego, ponieważ za kilkanaście dni żegnamy się z tym gimnazjum.

Przy projektach : ” Kochali to miasto jak i my je kochamy ” oraz ” Opowiem wam historię ” pomagał nam nasz pedagog szkolny oraz nauczycielka muzyki. Pan Adam Kałużny zajmował się częścią techniczną. Pomagał mu członek naszego kółka Jakub Kaszuba. Pani Anna Blonkowska zadbała o piosenki i tańce.  Często również występowała razem z nami na scenie.

Nasze kółko nie służy tylko poznawaniu przeszłości i ukazywaniu jej innym. Najważniejszym celem „Klio” jest to, że opiekunka naszej grupy szuka w nas potencjału, a później go dobrze ” zagospodaruje „. Pani Maria spełnia też nasze marzenia. Dobrym przykładem na potwierdzenie tych słów jest Jakub Szczutkowski, który dzięki naszej polonistce mógł nagrać piosenkę w prawdziwym studiu.

Naszymi największymi osiągnięciami jest to, że potrafimy ze sobą współpracować, zarażamy entuzjazmem, wiemy w jaki sposób się motywować, umiemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Jednak najważniejsze jest to, iż uzupełniamy się nawzajem. Jak to powiedziała pani Maria Starosta : ” Beze mnie nie byłoby was, bez was nie byłoby mnie”.

Więcej informacji o nas i naszych pracach można znaleźć na stronie : http://dzialynskiispolka.pl/